Шовкотрафаретний друк

Шовкотрафаретний друк
Трафаретний спосіб друку має вищі художні можливості на відміну інших видів друку. Трафаретний друк, є найбільш універсальним із усіх друкованих процесів. Крім того, спектр матеріалів для друку шовкографією практично безмежний: папір, картон, тканини, метали, скло, дерево, синтетична плівка – друк на будь-якій поверхні.

Шовкографія - це, по суті, удосконалений трафаретний спосіб друку, замість терміну "шовкографія" в поліграфії використовується більш точне поняття - трафаретний друк. Шовкотрафаретний друк має багатовікову історію і є способом відтворення текстів, написів та зображень, за допомогою трафаретної друкованої форми, крізь яку на матеріал, що запечатується, проникає фарба. Свою назву «шовкографія» цей спосіб отримав через патент процесу трафаретного друку, виданого 1907 року. Вважається, що цей спосіб друку виник у давнину, але сучасний вид трафаретний друк придбав у середині 19-го століття.

Процес шовкотрафаретного друку складається з підготовчих робіт, самої друку та сушіння. Під підготовчими роботами мається на увазі створення друкованої форми, спеціального трафарету, де нанесено майбутній малюнок, який буде надруковано на виробі. Далі відбувається процес друку з використанням друкарського обладнання, спеціальних фарб, рами та ракелі. Наприкінці виробу сушаться на спеціальних сушарках.

Однією з особливостей шовкографії є ​​можливість отримувати товстий шар від 8-10 мкм до 1000 і більше (для офсету барвистий шар становить 1-2 мкм) з вражаючою яскравістю кольору. Також можна широко використовувати спецефекти - глітери (блискітки), об'ємний друк, імітацію оксамиту або гуми. Більше того, як правило, в шовкотрафаретному друку використовуються фарби, що криють, а значить, легко можна, наприклад, друкувати жовтою фарбою на синьому папері, або матеріалі. Причому жовтий залишиться жовтим, а не перетвориться на ледь помітний зелений, як це було б у офсетному друку.
На різних матеріалах використовують різні за складом фарби. Крім стандартних фарб є такі фарби: золота, срібна, флуоресцентна, а також можна використовувати різні лаки (глянцевий, матові, гібридний). Найцікавішою сферою застосування шовкографії для декорування відбитків є їх лакування. Лак може бути суцільним, вибірковим та декоративним (гліттер).

Можна виділити такі переваги шовкотрафаретного друку:
- можливість друкувати на тлі будь-якого кольору;
- друк на будь-якому матеріалі;
- низька вартість друку на середні та великі тиражі;
- нанесення лакових та клейових покриттів на відбитки та вироби, у тому числі вибірково;

Серед недоліків трафаретного друку можна виділити:
- Не можна надрукувати повнокольорові (растрові) зображення, тільки за кольорами (до 5 кольорів, векторні зображення);
- Висока вартість друку малих тиражів;
- Не можна зробити оперативний друк, через підготовчі роботи та подальше сушіння фарби.

keyboard_arrow_up